בזמן שלא התפקדתם

"אנחנו יודעים שאתם מתים להתפקד, ושניסיתם לעשות את זה באתר של הליכוד, ולא הצלחתם. אנחנו יודעים שזאת הסיבה שעדיין לא התפקדתם, ואני מבין את זה. אנחנו דור דיגיטלי. אותנו לא תתפסו עם ארגזי טפסים במצודת זאב. וזאת בדיוק הסיבה שהם לא מתקנים את האתר. אף אחד לא רוצה אותנו בליכוד. בשביל מה להם הכאב ראש הזה? בשביל מה להם אלפי אנשים שיכולים לבחור אנשים אחרים על פניהם בכל פעם שהם לא מרוצים? למה מה קרה? עדיף להישאר עם המתפקדים הישנים: אנשי הגבעות, הוועדים, קבלני הקולות. איתם יותר קל לעשות עסקים. אז אם במקרה זה מה שמנע מכם להתפקד: קבלו לינק לטופס שאפשר למלא ולפקסס למספר שכתוב למעלה. (אתם יכולים להשאיר את המקום של תוקף הכרטיס ריק, ואז יחזרו אליכם למספר הטלפון מיד, ותוכלו לוודא שהההתפקדות מתבצעת. טריק קטן שלמדנו)".
(מתוך דף הפייסבוק של הליכודניקים החדשים)

אנחנו דור דיגיטלי

יש שטוענים שאובמה נבחר בזכות פעילות מרשימה בפייסבוק. נדמה שגם אצלנו מבינים את משמעות הנוכחות הפייסבוקית בכל הקשור לקידום מסע הבחירות והגעה לציבור הבוחרים. אחרת איך תסבירו שלמרות שמסע הבחירות נגדע באיבו עם כניסתו של מופז לקואליציה, בפייסבוק שום דבר לא נרגע באמת?
הזירה המורכבת הזו בה כל אמירה של מועמד היא אינטראקטיבית ביסודה וכל סטטוס קורא להגיב, לצטט, לנהל דיון, או לתעד בצילום מסך, מחייבת קודים התנהגותיים כולל ניהול קמפיינים חזותיים ובחירה מדוקדקת של סטטוסים ותמונות. אותם קודים מאפשרים לנו ללמוד אפילו יותר על המועמדים, בעיקר כשהם משרתים אותם בכיוון ההפוך גוטה הפוך.
לצד האפשרות לכתוב סטטוס אישי בשם ערך הפתיחות והאמינות, המועמד יכול להתפס כמניפולטור (מספיק ברור?), בעל יכולות שיווק מפוקפקות (לייק מאינדונזיה), או כמי שעושה שימוש ציני בהתנהגות האחרונים (היי זאת שלי, כולם מזגזגים). והנה, בעוד יאיר לפיד הוכתר כמועמד המוביל בפעילותו בפייסבוק, הוא מתנהל בסתירה לחוקי הזירה ויורה לעצמו ברגל.

חדש בליכוד

"המטרה שלנו היא להחזיר את הציבור המשרת, התורם, הציוני והמשלם לפוליטיקה, ולגרום לנבחרי הציבור לעבוד למען הציבור הרחב ולא למען ציבור המתפקדים שבוחרים אותם בפריימריז בלבד. בשלב הראשון, מיד כשנסיים את 'תקופת האכשרה' אנו מתכוננים לבחור ב'רע במיעוטו' בליכוד – אנשים שהוכיחו שהם יותר דואגים למעמד הביניים ויותר מחוייבים להגנה על הדמוקרטיה וערכיה. בשלב השני הקבוצה תאתר מועמדים חיצוניים ותריץ אותם" אומר ליאור מאירי, ממקימי קבוצת "הליכודניקים החדשים", קבוצה פרטית ואולי גם קצת מחתרתית הקוראת לתומכים בערכי הליכוד אך גם לשמאלנים שביננו, להתפקד לליכוד. קראתם נכון. וככזאת, היא אינה יכולה להרשות לעצמה להסתפק בהעלאת סטטוסים בלבד.

אל הקבוצה הזו נחשפתי דרך פידים על קיר של חברה שהתפקדה לליכוד. החומרים הגרפיים שהחלו לבצבץ על הקיר שלה בהחלט סיקרנו אותי.

ככה זה עובד – מתפקדי הליכוד מקבלים סמסים מהח"כים. חברי הליכודניקים החדשים היו שמחים לענות להם אבל מדובר במספרי טלפון אליהם לא ניתן להשיב ולכן פתרו זאת בצורה יצירתית. הם עונים כביכול, מבצעים צילום מסך ומשתמשים בו כקמפיין בפייסבוק. אהבתי.

"זה לא מגיע לח"כים ומדובר ביוזמה פרטית במקור שהתגלגלה למשהו מגניב ומשפיע שכולנו עושים ומעלים מדי פעם בפעם" מסביר לי רונן ברלינר, מעצב אינטראקטיב, בוגר שנקר, כותב בלוג "המזלג" ומי שאמון על הצד הגרפי של הקבוצה. על הלוגו (בהשראת סופרמן) ובעיקר על הפוסטרים.

"הפוסטרים מתפרסמים בעמוד הפתוח שלנו, אחד בכל יום. אנחנו מבקשים מכל החברים לשתף אותם ויש הענות גדולה יחסית. מאז העלנו את הקמפיין אנחנו רואים קפיצה משמעותית מאוד בנתוני הגלישה אלינו (כמעט פי 30). אני אחראי על התזמון. אני מפרסם אחד ביום על מנת לתת כבוד לכל פוסטר, זמן לשיחה, להבשלה ויחד עם זה, לספק די עניין לאורך זמן על מנת לשכנע אנשים להתפקד או לפחות להכין אותם לרעיון ההתפקדות. בינתיים נראה שזה עובד בצורה נפלאה. אנשים פתוחים מאוד לרעיון של הליכודניקים החדשים. גם אנשים שמחליטים שלא להצטרף מסיבות כאלה ואחרות, מביעים פעמים רבות את ההסכמה שלהם על הדרך".

והדרך באמת מעניינת. זו תפיסה חדשה ומרעננת ובעיקר אלטרנטיבה לציבור המצקצקים בפייסבוק.  "אנחנו רוצים לגרום לכך שבמקום ש-2% מהאוכלוסיה יחליט על 'הדירקטוריון' שמנהל את גורלנו, שהרבה יותר אנשים מכלל האוכלוסיה ישתתפו במשחק הזה ויחזקו את הדמוקרטיה, לא יחלישו אותה" מדגיש מאירי. הוא אגב חושב שכל אחד צריך להתפקד כנקודת מוצא, גם אם לא לליכוד.
"אנחנו פונים אל קהל יעד שונה מזה שהליכוד פונה אליו" ממשיך ברלינר "המסרים שלנו שונים מהמסרים שלהם ואין לנו קשר ישיר אליהם מעבר לכך שאנחנו פועלים בתוכם. ההתארגנות שלנו היא פרטית. לא קיבלנו ולא ביקשנו אישורים, עצות או תקציב כמו שלא הודענו לאף אחד מהליכוד על העניין. זה לא אומר שהחבר'ה מהליכוד לא שמעו עלינו. שמעו ושומעים כמעט כל יום. אנחנו דואגים להזכיר להם על קיומנו בכל פעם שהם דופקים אותנו".

אתם עוד פה? יאללה, להתפקד.

הליכודניקים החדשים בפייסבוק

– –

ליאת אבדי | liat@abadiguard.com | סטודיו AbadiGuard

תגובות

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s