אירופה הקלאסית / שוויץ, ציריך

שוויצרים. תרתי משמע.

תגיד, שאלתי את פלאביו, שותף במשרד פרסום מקומי, מה הסיפור של הלוגואים השוויצרים? למה כל לוגו שני משלב את הצלב הלבן על הרקע האדום? מפני שזה סמל לאיכות, הוא ענה לי, תמה על עצם השאלה. ובכל זאת, שוויץ היא מקרה מאוד מיוחד של שימוש בדגל ובלאום כחלק ממיתוג חברות והדגשה של ערך עליון (איכות כאמור), גם ברמה הגרפית וגם ברמה התוכנית.
ביטויים כמו "שוקולד שוויצרי", "שעון שוויצרי" או "אולר שוויצרי" הם ביטויים השגורים גם כאן לציון איכות וקפדנות, תוצר של אותה סמליות מפומפמת.

swatch-logo

זה לא תמיד היה כך, הסביר לי פלאביו, אך בשנים האחרונות ישנה אכיפה רצינית מאוד של קיומם של הכרחים מסויימים כתנאי למיתוג שוויצרי. אולי משום שכמעט ואין חברה בעולם, מכובדת וגדולה ככל שתהיה, שאין לה פס יצור בסין, מלא או חלקי. וכשהיצור בסין הפך לסטנדרט נשאלת שאלת הלגיטימציה בשימוש בסמליות המקומית.

בגדול מדובר בשני הכרחים מרכזיים. האחד הוא פיקוח שוויצרי והשני הוא יצור של רוב המוצר (באחוזים מוגדרים) בשוויץ. וכך, מתמודדים היצרנים המקומיים עם השאלה האם להוזיל משמעותית את פס היצור ולהעבירו לסין ובכך לוותר על יכולת השימוש בסמל השוויצרי (צלב לבן על רקע אדום), בביטוי Swiss/Suisse כחלק משם המוצר או ב"סטאמפה" גרפית/מילולית נוסח Made in Switzerland.
מעבר לעניין מיתוג החברות הפנימיות, השוויצרים, כמו שוויצרים, לוקחים את עניין מיתוגם ונראותם בעולם ברצינות ובקפדנות בה הם מתגאים. ולמען הסר ספק, הקימו את האתר Image Switzerland בחסות ה-FDFA שם ניתן למצוא ספר מותג מקצועי ומרתק בעניין.
אגב, השימוש בסמל השוויצרי בכל הקשור למרצ'נדייז תיירותי מותר בהחלט, משום שאין בכך סימול איכות אלא סתם גאוות יחידה, ממש כשם שנהוג במדינות אחרות.

תגיד, שאלתי את פלאביו, לא קצת חפרתם עם הסמל הזה שלכם?… אפילו החברה השוויצרית להימורים, Swisslos, שעושה שימוש בסמל התילתן (בהקשר של הימורים וקלפים) עושה זאת כטייקאוף על הסמל. ואו! – הוא קרא – רק עכשיו אני שם לב לזה!
Sibler
Münsterhof 16, 8001 Zürich

בשיטוט במרכז העיר הגעתי לחנות המרתקת הזו שהיא בבחינת מוזיאון של קונספטים.
חזית החנות מורכבת מכעשרה חלונות ראווה המעוצבים לפי פנטונים.
בחנות העמוסה גימיקים מבריקים ונחמות קטנות יכולתי להשאר שעות, אבל לא הייתי לבד, אז סקרתי במהירות המותרת את שתי הקומות המרתקות שלה עד למציאת מתנה ראויה (עבורי כמובן). בסופו של דבר מצאתי.
ערכה של גלויה, חוט ומחט. ההוראות פשוטות: בוחרים בנקודות המוצא (המוען והנמען) וממשיכים לרקום את מילת או מילות הברכה (למוצר יש תמיכה מלאה במצב בו אנשים רוצים לשלוח לעצמם).

HILTL
Sihlstrasse 28, 8001 Zürich

מסעדה צמחונית, מגניבה ולא כל כך זולה, עם בופה עשיר למילוי הצלחת. גם כאן השוויצרים מנסחים חוקים שאולי לנו, הישראלים, כדאי לאמץ בחום (בעיקר לתחום התיירות המקומית).
התשלום נעשה בסוף ולפי משקל. מעצבן מעצבן, אבל מרסן עיניים רעבות.
בזמן ההמתנה לשקילת הצלחת, נתקלתי במעמד גלויות-לקחת שחשף שלושה קמפיינים מקומיים של המסעדה. ברור שלקחתי אחד מכל אחד.

קמפיין 1 / כולם רוצים להיות צמחונים

קמפיין 2 / מחווה צרפתית
קמפיין 3 / עושים גם אירועים

מסתבר שיש עוד קמפיינים מעולים אפילו יותר שזכו לסיקור במגזינים מקוונים בנושא פרסום (בדגש על סדרת הסקרנים וסדרת יורו 2008).
אתם יושבים?

יופי. קבלו לוגו מבריק (מתעלמת מעיצוב ה-tagline), של חברה ליצור מערכות ישיבה:
הכי טוב בבית

אהבתי. שלט (בטכניקת לוח וגיר) מחוץ לדלת של בית שמאפשר לעדכן את הסטטוס:


לפוסט הראשון: אירופה הקלאסית / גרמניה, קלן
לפוסט השלישי: אירופה הקלאסית / צרפת, פריז

– –

ליאת אבדי | liat@abadiguard.com | סטודיו AbadiGuard

6 מחשבות על “אירופה הקלאסית / שוויץ, ציריך

 1. יופי של כתבה . פיתחת עינים של סורק לייזר ואת דולה פרטים שעבור הדיוטות לא נראים או מתקבלים כמובן מאליו . יופי של מחברת וחוט לרקמה קנית לעצמך . רעיון מקסים.

 2. GIBRISH – no encoding change would help///

  בברכה,
  צביקה רוזנברג
  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
  מסטרפונט : סטודיו רוזנברג
  דרך בן צבי 84 בית פנרמה
  לופט #634 תל אביב 68104
  טלפון 03-5773000
  פקס 03-5773020
  נייד 0546-608048
  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
  הסטודיו: רואים מותג
  מסטרפונט: הבית של הפונטים
  לוגופונט: הלוגו בקליק

תגובות

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s